Michaszki Mieszko

Polska klasyka znana i lubiana chyba przez wszystkich. Michałki, mimo że to nazwa konkretnej marki, dla każdego jest  po prostu rodzajem cukierków – orzechowych w czekoladzie. Ze wszystkich przeze mnie znanych te dzisiejsze lubię najbardziej*.

*nie próbowałam jeszcze Magnackich z Lidla, które maja w składzie 31% orzeszków arachidowych.

Dzisiaj Michaszki od Mieszko. Klasyczne, czyli tradycyjne czekoladki z nadzieniem z orzechów arachidowych oblane ciemną czekoladą oraz Duo, czyli tradycyjne czekoladki z dwuwarstwowym nadzieniem z orzechów arachidowych oblane ciemną czekoladą.

1

Zacznijmy od składu. Polscy producenci nie umieją zrobić cukierków bez dodatku utwardzonych tłuszczów roślinnych. Ale Mieszko przynajmniej nie żałuje orzeszków, których jest 31,4% w klasycznych i 30,4% w wersji Duo (dla porównania w Michałkach Zamkowych od firmy Wawel jest tylko 20% orzeszków arachidowych).

Oba cukierki pachną przyjemnie orzechowo. W oddali lekko pobrzmiewa lekko alkoholowa nuta. W klasycznych można również wyczuć obecność kakao.

W obu jest też ta sama czekolada. Nie za słodka, kakaowa, z niezbyt przyjemnym tłuszczowym posmakiem. Na szczęście jej warstwa jest dość cienka.

Nadzienie w klasycznych jest jaśniejsze od czekolady. Widać w nim malutkie kawałki orzeszków. Jest bardzo słodkie i orzechowe. Ma lekko proszkową strukturę. Co jakiś czas poczujemy w nim malutkie kawałki orzeszków. Co do ich smaku – są lekko wilgotne, mogłyby być trochę bardziej podprażone. Fajnym dodatkiem w cukierkach jest alkohol. Ani trochę nachalny, który całość spaja i podkręca.

W Michaszkach Duo nadzienie jest dwuwarstwowe. Na dole ciemne – takie jak w klasycznych. Na górze jasne – w smaku jest jeszcze bardziej słodkie i lekko waniliowe. Kojarzy mi się trochę z chałwą. Zarówno w smaku jak i w strukturze.

2

Oba cukierki są bardzo smaczne. Ciężko powiedzieć, który jest lepszy. Na pewno wersja Duo jest słodsza.

Ocena: 8/10

Kupione w: Biedronka

Cena: 2,39zł (chyba)

Gramatura: 100g

Wartości odżywcze (te same ;)): 545kcal/100g, w tym tłuszcz 32,2g (kwasy nasycone 14,4g), węglowodany 54,9g (cukry 36,8g) i białko 8,9g.

Skład:

Klasyczne: orzechy arachidowe (31,4%), cukier, czekolada (19,0%) – (cukier, miazga kakaowa, tłuszcz roślinny, tłuszcz mleczny, tłuszcz kakaowy, emulgatory: lecytyna i E476, aromat), mleko w proszku pełne, tłuszcz roślinny utwardzony, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, serwatka w proszku (z mleka), alkohol, aromat

Duo: orzechy arachidowe (30,7%) , cukier , czekolada 19,0% – (cukier, miazga kakaowa, tłuszcz roślinny, tłuszcz mleczny, tłuszcz kakaowy, emulgatory: lecytyna sojowa i E476, aromat) , mleko w proszku pełne , tłuszcz roślinny utwardzony , serwatka w proszku (z mleka) , kakao o obniżonej zawartości tłuszczu , alkohol , aromat

6 komentarzy

  1. ~Barbara Cichorska · 19 grudnia 2014 Odpowiedz

    Mimo wszystko wolę Michałki z Wawelu. Jakoś tak.

  2. ~Olga (livingonmyown) · 19 grudnia 2014 Odpowiedz

    U mnie też były: http://livingonmyown.pl/2014/11/11/mmm-michaszki-mieszko/, dodatkowo wersja Biała, którą polecam. Smakuje jak góra z Duo.

  3. ~Natalie · 19 grudnia 2014 Odpowiedz

    Ja nie przepadam za cukierkami od firmy Mieszko, słabe są :/

Zostaw odpowiedź