Reber Confiserie Chocolade Edelnugat

Człowiek poznaje i uczy się całe życie. Myślałam, że jedyną ogólnodostępną w Polsce marką czekolad z wyższej półki jest niemiecka Lindt (biorąc pod uwagę aspekt cenowy). Na szczęście okazało się, że można również kupić austriackie czekolady Reber. Ich zasadniczą zaletą (czyniąca jednocześnie lepszymi od Lindt) jest brak tłuszczów roślinnych w nadzieniu. Ale po kolei.

Reber Confiserie Chocolade Edelnugat – czekolada mleczna (72%) nadziewana masą orzechową (18%) i masą śmietankową (10%).

DSCF5058

Eleganckie, kartonowe opakowanie skrywa 15 średniej wielkości kostek ulokowanych na papierowej tacce i zawiniętych w złotą, solidną folijkę. Po odpakowaniu czekolady poczujemy oryginalny, dość specyficzny i nieznany dotychczas mleczno-śmietankowy zapach.

DSCF5059

Warstwa czekolady jest naprawdę gruba (zdecydowanie przewyższa ilość nadzienia). Jest gładka, delikatna, cudownie rozpuszcza się w ustach. Przyjemnie kakaowa (zawartość masy kakaowej to minimum 35%) i jednocześnie intensywnie mleczna.

W środku 2 warstwy nadzienia. Pierwsza w kolorze czekolady. Zdradzą ją jedynie lżejsza struktura. Tłusta i słodka o lekkim orzechowym smaku (35% orzechów laskowych w nadzieniu). Druga – jaśniejsza, intensywnie śmietankowa, jeszcze bardziej tłusta (14,8% śmietanki w proszku).

DSCF5060

Całość delikatna i treściwa jednocześnie. Warta spróbowania ze względu na wysoką jakość w przyzwoitej cenie.

Ale do pełni zachwytu mimo wszystko czegoś mi zabrakło.

Ocena: 4,5/5

Kupione w: Kaufland

Cena: 9,99zł

Gramatura: 100g

Wartości odżywcze: 575kcal/100g, w tym tłuszcze 37,2g (kwasy nasycone 21,2g), węglowodany 53,6g (cukry48,8g), białko 6g, sól 0,15g.

Skład: cukier, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku pełne, orzechy laskowe, laktoza, śmietanka w proszku, czysty tłuszcz maślany, emulgator: lecytyna sojowa.

2 komentarzy

  1. ~Natalie · 1 grudnia 2014 Odpowiedz

    Pierwsze widzę taką czekoladę :O

  2. ~Barbara Cichorska · 1 grudnia 2014 Odpowiedz

    Pierwszy raz czekoladę Reber kupiłam kilka lat temu w Austrii. Teraz widuję je w Almie. Dziś opisywaną przez Ciebie też recenzowaną. Reber robi całkiem smaczne czekolady. Zresztą, Austracy mają do czekolady nosa… http://theobrominum-overdose.blogspot.com/search/label/Reber

Zostaw odpowiedź