Goldkenn – Jack Daniel’s

Czekolada i alkohol – dwie największe słabości ludzkości. Dzisiaj o połączeniu tych dwóch rzeczy. Dzisiejsza czekolada została przywieziona z Gibraltaru. Widziałam niedawno podobne, ale cena 25zł skutecznie mnie odstraszyła :).

Czekolada mleczna z Jack Daniel’s Tennessee Whiskey.

DSCF5048

Kartonowe opakowanie zawiera tabliczkę zawiniętą w złote sreberko (tak ;)). Podzielona jest ona na 8  mocnowypukłych kostek. Producent zaleca serwowanie jej w temperaturze 12-18 stopni C.

Zapach: Czekolada pachnie jak Jack Daniel’s ;). Czuć alkoholowy aromat w towarzystwie charakterystycznej słodkiej wanilii.

Smak: Warstwa czekolady jest dość gruba. Sama czekolada jest kremowa, gładka i słodka. Czuć w niej delikatną nutę kakao (zawartość kakao wynosi 37%). W środku jest płynne, prawie przezroczyste nadzienie. Z początku intensywnie alkoholowe z cukrową, ale nienachalną warstwą (charakterystyczną dla alkoholowych czekoladek). Po chwili w pełni odzwierciedla ono smak kultowego whiskey* – słodkawe i przyjemnie waniliowe. Całość bardzo dobra. Plus za fajny pomysł i wysokie jakościowo wykonanie.

*Zawartość whiskey w czekoladzie stanowi 8,5%.

DSCF5051

Ocena: 5/5

Cena: ok 4 euro

Kupione w: Gibraltar

Wartości odżywcze i skład: na zdjęciu ;)

DSCF5052

4 komentarzy

  1. ~Barbara Cichorska · 30 listopada 2014 Odpowiedz

    Bardzo, ale to bardzo jestem ciekawa tej czekolady :). Zapewne kiedyś spróbuję.

  2. ~Dj_Janiu · 30 listopada 2014 Odpowiedz

    Takie pyszności reklamujesz, a ja na wiecznej diecie! :D

    Pozdrawiam najlepszą recenzentkę w sieci!

    Dj_Janiu – wierny fan

Zostaw odpowiedź